Život máme len jeden

Autor: anna žanonyová | 9.2.2014 o 22:21 | Karma článku: 6,85 | Prečítané:  392x

Život máme len jeden a predsa s nim často hazardujeme. V poslednom čase akosi pribúdajú dopravné nehody na prechodoch pre chodcov, na križovatkách riadených semaformi. Semafory nie sú žiadna novinka, nedá sa teda povedať, že chodci, alebo motoristi sú nimi zaskočení a predsa.....

Včera som prechádzala cez frekventovanú križovatku v Košiciach na Toryskej ulici, tam, kde minulý víkend na prechode pre chodcov prišlo o život mladé dievča. Dvojprúdové cesty sú oddelené koľajnicami električky a semafor pre chodcov funguje tak, že na zelenú sa dá prejsť len do stredu ku koľajniciam, potom treba čakať kým prejdú autá z opačnej strany a až tak naskočí ďalšia zelená. Kým sme čakali pri koľajniciach na zelenú prišla električka z ktorej vystúpilo dosť veľa ľudí. Časť oprešla na práve svietiacu zelenú na jednu stranu, časť sa postavila ku nám čakajúcim na zelenú na stranu druhú. Len čo sa vytvorila medzera medzi autami skupina čakajúcich vyrazila za svojim cieľom, aj keď ešte stále pre chodcov svietila červená. Bolo ich 7 a všetci boli sivovlasí, jedna pani o barliach a jeden pán poriadne krívajúci na obidve nohy. Mali šťastie, prešli bez ujmy na zdraví.

Mám vypestovaný zvyk, že cez semafory chodím zásadne na zelenú. Kým na ňu čakám, mám čas všímať si ľudí okolo seba a môžem povedať, že možno jedna tretina semafory nerešpektuje. Zaujímavé je, že takéto pobehovanie krížom-krážom, zelená-nezelená volia skôr ľudia staršieho veku. Čím to asi je? Veď predsa starší človek je menej pohyblivý, horšie počuje, pomalšie reaguje a predsa riskuje. Kam sa ponáhľa babička s dvomi barlami? Nie je to jedno, či prejde na druhú stranu cesty o minútu skôr, alebo neskôr? Možno si pomyslí, že "prebehne". A čo keď nie? Čo keď sa potkne, spadne, alebo jednoducho "neprebehne"? Donesie do nešťastia nielen seba a svoju rodinu, ale aj niekoho za volantom a preto si myslím, že dopravnej výchove na križovatkách by sa mala venovať pozornosť chodcom aspoň v takej miere ako vodičom.

Slovenský chodec  nevie prechádzať cez prechody pre chodcov. Okrem toho, že časte nerešpektuje červenú nevie ani to, že má prechádzať po pravej strane prechodu. Ľudia sa hrnú  oproti sebe ako dve stáda, na prostriedku cesty sa strkajú, obchádzajú, nadávajú.....  Výchova chodca je potrebná ako soľ, aj keď samozrejme nechcem tým povedať, že vodičom výchovu netreba!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?