Keď médiá nedokážu zaujať

Autor: anna žanonyová | 29.12.2013 o 21:18 | Karma článku: 4,03 | Prečítané:  586x

Po prelistovaní programov dostupných tv staníc som zistila, že v hre je vlastne len zopár "odrhovačiek", ktoré sa s pravidelnosťou hodinových ručičiek točia niekoľkokrát denne striedavo na všetkých programoch. Spočiatku som aj chcela urobiť štatistiku koľkokrát bol a ešte bude počas vianočného dvojtýždňového obdobia vysielaný film Pelíšky, alebo Mrázik, nakoniec som si povedala že k čomu je to dobré a radšej som siahla po knihe.

Pravidelné dopĺňanie domácej knižnice ma naučili moji rodičia a tradícia sa zachovala dodnes. Každé Vianoce u nás doma pribudne niekoľko kníh a to v závislosti od ponuky predvianočného trhu. Tohto roku som akosi nemala z čoho vyberať a až po dlhšom prehľadávaní nových aj menej nových titulov som našla knihu čínskeho autora MO JEN. Nechcem jej robiť reklamu, preto úmyselne neuvádzam jej názov.

Obsiahle, 600 stranové dielo popisuje 50 rokov modernej čínskej histórie na severovýchode Číny začínajúc  japonskou okupáciou v 40. rokoch minulého storočia cez občianske vojny, maoizmus, kultúrnu revolúciu až po 90. roky minulého storočia. Priznávam, kniha sa čítala ťažko lebo už len zapamätanie si množstva čínskych mien, ktoré sprevádzajú čitateľa celým dielom, je pre našinca problematické. Knihy ktoré som doteraz čítala ma buď zaujali - tie som doslova zhltla očami, alebo nezaujali a tie som ďalej nečítala. Túto som však lúskala stranu po strane až do konca. Je to drsný román a čitateľ   len ťažko uverí ako to fungovalo v opisovanom, zaostalom kúte krajiny vtedy, keď u nás chodili po cestách autá, stavali sa fabriky, každý chodil do školy. Hlavný hrdina vlečúci ťarchu svojho postihu celým svojím biednym životom v knihe vyrozpráva neľudské utrpenie vlastnej matky, svojich ôsmych sestier,švagrov,bratrancov, sesterníc a ďalšej rodiny v krajine, kde ľudský život nemal žiadnu cenu. Pri čítaní o povinnom vydaji všetkých ovdovelých žien, pri pokusoch krížením vyšlachtiť nové druhy zvierat, či vtáctva som nevedela, či mám plakať, alebo sa smiať. Kým počas celého románu sa stretávame s neľudskými podmienkami života a strašnými medziľudskými vzťahmi na zaostalom čínskom vidieku, v závere románu sa naraz prehupneme do modernizujúcej sa Číny najprv napodobujúcej západ a o pár rokov predbiehajúcej západ. Kniha aj keď na naše pomery napísaná s nezvyklým štýlom mi určite dala viac, ako pozeranie už stokrát videných, aj keď niekedy nestárnúcich filmových odrhovačiek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?