Výchova pri kontajneroch

Autor: anna žanonyová | 8.3.2013 o 19:56 | Karma článku: 11,25 | Prečítané:  741x

          Bežné dopoludnie pracovného dňa na jednom košickom sídlisku.Tri kontajnery na odpad ohradené kovovým plôtikom, také, akých je na sídlisku veľa. Z jedného z nich trčia nohy šuhajovi, ktorý sa veselo prehrabuje v odpadkoch a väčšie kusy, ktoré mu zavadzajú vyhadzuje z kontajnera na zem.

         Okolo prechádza starší pán, zastaví sa pri malom "hrabošovi" a spustí naňho výchovné: " Čo tu robíš taký neporiadok, okamžite všetko pozbieraj a daj napäť odkiaľ si to vyhádzal".

          Mláďa zoskočí z bedne,môže mať tak okolo 8-9 rokov, zaujme obranný postoj a spustí: " A čo vás je do toho, sú to vari vaše smeti?"

" Ty zasran jeden, ešte budeš papuľovať, už aj zbieraj!", pokračuje pán.

           Postoj je ešte obrannejší, doplnia ho  neslušné gestá a odpoveď: " To sa nehanbíte, taký starý a nadávate dieťaťu!"

           Pán mávol rukou a pobral sa preč. Asi vedel , že je zbytočné viesť dialóg, slovne by to určite prehral a ručne predsa len nemal odvahu.

           Podobný prípad  na susednej ulici niekedy v jeseni: vracali sme sa z nákupu popri dome,ktorý začali zateplovať a na bočnej stene bol už upevnený polystyrén. Chlapec, dobre oblečený a urastený, mohol mať  tak 10-11 rokov so školskou taškou na chrbte zastal pred stenou a začal do polystyrénu mlátiť . Boxovalo sa mu dobre, veď polystyrén je mäkký, horšie bolo, že kúsky z neho začali lietať naokolo. Manžel zastal a hovorí mu: " To čo robíš, prečo ničíš to, čo druhí urobili?". A odpoveď: "Čo sa staráš ty k..ot starý, ja tu bývam, tak si môžem robiť čo chcem". 

Aký bol rozdiel medzi týmito chlapcami? Ten prvý bol podľa oblečenia a činnosti ktorú vykonával z komunity neslávneho L IX, ten druhý bol dobre oblečený, žijúci v klasickej rodine v panelákovom byte, na prvý pohľad bežné dieťa.

A  čo mali títo dvaja chlapci spoločné? Obidvaja boli rovnakého etnika, mali rovnaké sebavedomie a vypestovanú rovnakú nenávisť voči výchove.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?