Atrakcia na Repišti - áno,či nie?

Autor: anna žanonyová | 28.8.2012 o 21:45 | (upravené 28.8.2012 o 23:22) Karma článku: 5,22 | Prečítané:  574x

  Repište je malá dedinka v Štiavnických vrchoch, kde trvalo veľmi dlho, kým sa hore, do tých kopcov dostala kolektivizácia, elektrina a autobus - vymoženosti minulého storočia.

   Ako na mnohých miestach v Štiavnických vrchoch tak aj tu, v okolí dediny, bolo niekoľko poľnohospodárskych usadlostí, z ktorých asi najväčšiu tvorilo  6 domov vzdialených od seba niekoľko sto metrov. Prvé domy boli opustené počas druhej svetovej vojny, ďalšie v priebehu 50. a 60. rokov, no a posledný prežíval ako usadlosť, neskôr ako chalupa  až donedávna . Keď som v roku 2009 navštívila tento kraj stál biely dom na svojom mieste, hoci zarastené okolie nasvedčovalo tomu, že o pozemok nie je veľmi postarané.

P4110221.JPG

O to väčšie bolo moje prekvapenie , keď som o dva roky neskôr uvidela namiesto bieleho domu stavbu hradu.

001.JPG

V prvom momente som si myslela, že filmári stavajú kulisy pre nejakú rozprávku a až miestni ma uistili, že to je ozajstná stavba, replika stredovekého hradu. Práve o tomto hrade bolo v uplynulých týždňoch písané v istom časopise a na internete sa rozprúdili bohaté diskusie  o jeho existencii, niektoré pre a niektoré proti tejto stavbe. Jedno je isté. Kto pozná tento kraj, stavba mu musí prísť ako päsť na oko. Jednoducho, nehodí sa tam. Mení ráz krajiny a hlavne, ak to má byť napodobenina niektorého konkrétneho hradu z okolia, je jeho umiestnenie zavádzajúce. Na Slovensku sa predsa stredoveké hrady nikdy nestavali na lúkach. Je to ale jediná uletená stavba na Slovensku? Určite nie. Napríklad:  známe lyžiarske stredisko v Malej Fatre s množstvom hotelov,penziónov a čo ja viem akých obludných, navonok drevených stavieb, ktoré skôr pripomínajú mestečko z filmu z divokého západu, kúpaliská, ktoré niekedy skôr pripomínajú továreň, toľko je tam rôznych atrakcií, len trávnik chýba atď. Takýchto "úletov" by sa našlo určite dosť. Preto aj bohaté diskusie pre a proti sú na mieste. Čo by na toto miesto prilákalo ľudí viac, ako nejaká  "trafená" stavba? Asi nič. Chcela by som vedieť, koľkí z tých vyše 200 diskutujúcich doteraz ani šajnu nemali o nejakej dedinke čo sa volá Repište a zrazu niečo nezvyčajné ich prinútilo možno aj do mapy sa pozrieť, kde to vlastne je.  Je dobre, že prašná cesta z dediny nebude nahradená asfaltkou. Kto bude chcieť vidieť hrad, poputuje peši. Hoci určite sa nájdu aj takí, ktorí radšej potrápia svoje autá na nerovnom povrchu, ako by mali šlapať 2 km po vlastných. Len by bolo dobre Repišťania, ak už takéto niečo budete mať vo svojom chotári, trvajte na tom, aby ste z toho mali aj nejaký úžitok, pretože "každé čudo 3 dni trvá". Aj hrad, ak nebude oživený, veľmi skoro upadne do zabudnutia a zarastie kružinou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovensko.sk bude vyzerať ako gmail. Toto sú nové e-schránky

Eseročky budú mať povinne aktivované schránky od júla. Za služby evidencie vozidiel sa bude dať zaplatiť kartou.

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne.


Už ste čítali?