Byť chorým a múdrym, alebo zdravým a hlúpym. Čo je lepšie?

Autor: anna žanonyová | 16.4.2013 o 9:39 | (upravené 16.4.2013 o 9:45) Karma článku: 6,41 | Prečítané:  451x

          Takúto otázku mi vnukla diskusia " O 5 minút 12" z nedele 14.4.2013, ktorá sa týkala školstva. Keďže v školstve som odpracovala takmer celý svoj "pracovný" život tieto témy sú mi blízke a známe zároveň a preto nenechávam nepovšimnuté  diskusie podobného typu.

           V nedeľnej diskusii medzi terajším a minulým ministrom školstva vystúpil okrem iných aj Mgr.Stanislav Boledovič, člen vzdelávacieho združenia Manageria . V podstate s jeho argumentami a návrhmi súhlasím, sú celkom logické, aj keď nepopulárne. Je pravdou, že učitelia si v posledných rokoch zvykli vyučovať v málopočetných triedach a je to jedno, či sa jedná o dedinské, alebo mestské školy. Všade sa nájdu popri preplnených triedach aj triedy s nízkym počtom žiakov. Pri dnešnej disciplíne žiakov asi každého učiteľa chytá hrôza keď si predstaví, že namiesto 15 by mal mať v triede 30 žiakov. Treba si však vybrať, peniaze alebo pohodlnosť. Čo ma však na tomto pánovi zarazilo, alebo skôr pobúrilo, bolo jeho argumentovanie, kde vziať peniaze na platy učiteľov. Argumentoval, že na školstve šetríme a dávame na políciu a zdravotníctvo a pokračoval, že "...musíme sa rozhodnúť, či chceme mať dobre vyvŕtané koleno, alebo kvalitné školstvo".

          Nuž vážený pane, vy asi neviete, čo je to byť chorý. Alebo máte toľko peňazí, že slovenské zdravotníctvo vás vôbec nezaujíma, pretože ho ani nevyužívate, keďže možno chodíte aj s nádchou do susednej Viedne. Ja, a som presvedčená že aj každý bežný človek (vrátane rodičov školopovinných detí) si radšej vyberie to "dobre vyvŕtané koleno" ako dobrú vzdelávaciu inštitúciu. Vzdelanie sa totiž pri troche vôle a troche námahy dá doplniť aj svojpomocne. Ale to "koleno" nie.

         Týmto blogom vôbec nechcem povedať, aby sa platy učiteľov neriešili. Chcem povedať, že voliť medzi školstvom a zdravotníctvom je krátkozraké a v tomto prípade aj populistické.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

TECH

Život na Marse možno objavili už pred 40 rokmi, NASA to vtedy poprela

Vedci boli donedávna presvedčení, že výskum v 70-tych rokoch nepreukázal mikroorganizmy na Marse. Mohli sa mýliť.


Už ste čítali?