Pozdrav do neba

Autor: anna žanonyová | 23.1.2013 o 16:19 | Karma článku: 11,25 | Prečítané:  369x

   Moja teta v 50. rokoch ako čerstvá maturantka dostala umiestnenku do Nitry. Mladé dievča sa v cudzom meste zoznamovalo s novými ľuďmi, medzi ktorými bol aj Jozef Dóczy. Skamarátili sa, Jožko ju brával do divadla, najprv do hľadiska, neskôr sa jej ušla aj nejaká menšia úloha v divadelnom predstavení. Keďže mala talent, po krátkom čase jej bola ponúknutá ozajstná rola v hre Jožko Púčik a jeho kariéra.

         V tom čase však už mala teta pred svadbou a jej nastávajúcemu sa vôbec nepáčilo účinkovanie v divadle. Vrátila teda s ťažkým srdcom scenár a s hraním skončila. Neskončilo však priateľstvo s Jožkom, ako ho ona volala. Naopak, stali sa rodinnými priateľmi a toto priateľstvo tety, jej manžela a Dóczyovcov vydržalo vlastne celý život.

         Pred tromi rokmi teta ovdovela a bola nútená po viac ako päťdesiatich rokoch odsťahovať sa z Nitry do Prahy. Vzdialenosť, smutné udalosti v obidvoch rodinách,zdravotný stav a aj vek sa pričinili o to, že teta bola  s Jožkom Dóczym čoraz menej v kontakte. Pred necelým mesiacom, medzi Vianocami jej zazvonil  telefón. Volal Jožko. Bola prekvapená, že sa tak zrazu ozval, naviac, bolo to neskoro večer, teda skôr už v noci. Rozprával dlho, predlho, spomínal na začiatky v divadle, na Nitru , na spoločne prežité chvíle oboch rodín. Rozprával tak, ako keby vedel, že je to ich posledný rozhovor. Teta už nevládala počúvať, napoly spala a tak po pár taktných upozorneniach typu "budeš veľa platiť, už je veľmi neskoro...." potichu položila slúchadlo.  Chvílu ležala, možno medzitým aj zdriemla keď ju napadlo, či Jožko ešte stále nehovorí. A veru hovoril. 

Teraz mu už len  posiela pozdrav do nebíčka: " Jožko, keby som bola vedela že je to náš posledný rozhovor, bola by som Ťa počúvala hoci aj do rána".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Vážny sa bude voziť v luxuse za štátne peniaze

Sociálna poisťovňa obstarávala auto za takmer 53-tisíc eur, súťaže sa zúčastnila iba jedna firma.

DOMOV

Končiaci vyšetrovateľ Gorily sa sporí s policajným šéfom

Marek Gajdoš je pripravený vypovedať pred poslancami.


Už ste čítali?