Chlieb, čo zajac napiekol

Autor: anna žanonyová | 5.12.2012 o 22:45 | Karma článku: 11,72 | Prečítané:  308x

      Táto téma je trochu na odľahčenie mysle, trochu ako spomienka, trochu ako úsmevný príbeh. Je to spomienka na moju starkú, drobnú, šľachovitú žienku, odetú v čiernych dedinských háboch, s neodmysliteľným košom na chrbte.

 

Bývali sme na samote neďaleko dedinky Repište, vysoko v kopcoch  nad Sklenými Teplicami. Starká bývala na samote Šobov vzdialenej asi 4 km od nás. Cesta viedla hrebeňom hôr s krásnymi výhľadmi do dolín, na jednej strane Vyhnianskej, na druhej Teplickej doliny. Zvyk nosiť kôš bol zaužívaný preto, lebo do mesta bolo ďaleko a čo-to na predaj sa ľahšie nieslo na chrbte ako v rukách, podobne aj nákup domov.

         Naša starká kôš z chrbta nedala ani vtedy, keď nešla ani predávať, ani nakupovať. Stal sa akousi súčasťou jej odevu, kabelkou a taškou súčasne. Keď prišla k nám na návštevu, v koši priniesla sladkosť pre mňa, dospelým kúsok slaniny, syra a hrubý krajec chleba. Na ten krajec chleba si spomínam teraz po mnohých rokoch preto, lebo to nebol len taký obyčajný krajec, ale chlieb, čo zajac upiekol.

        Vidím ju pred sebou, starkú - svižnú ženičku v čiernom ako vykladá z koša „darčeky“: cukríky, syr, slaninku a ten kus chleba zabalený v obrúsku mi podáva so slovami: „Dieťa moje, pri Bartkovcoch som stretla zajaca čo piekol chlieb. Okoštuj, aký je dobrý. To nie je obyčajný chlieb, to je chlieb, čo zajac napiekol.“

Chlieb, hocikedy nie práve najčerstvejší hneď mal svoje čaro, veď bol od zajaca. A tak ja, jedináčik, vyberavý v jedle a nemajúci núdzu o čokoládu, pustila som sa do chleba, ktorý vždy zázračne chutil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami strany sa stali Juraj Blanár a Peter Žiga.

DOMOV

Fraška a boj s SNS či Kotlebom, analytici hodnotia snem Smeru

Snem veľa prekvapení podľa analytikov nepriniesol.

KULTÚRA

Milan Lasica: Už nemôžem umrieť predčasne

Keby som mohol, správal by som sa úplne inak, tvrdí.


Už ste čítali?