Štiavnické samoty

Autor: anna žanonyová | 28.5.2012 o 13:09 | (upravené 28.5.2012 o 14:46) Karma článku: 7,86 | Prečítané:  606x

             Štiavnica, miesto, kde sa nejeden z nás rád vracia vychutnávajúc jej pôvab a krásu okolitej prírody. A v tejto prírode skryté, málokým poznané sú roztrúsená  samoty, pár domčekov pokope, poukrývané medzi Štiavnickými vrchmi.

         Samoty dožili svoj život. Už dávno  tu stíchol každodenný ruch pasúceho sa dobytka,cengot zvoncov a štekot psov. Mojžišovci, Farbiakovci, Jaďuďovci a iné mená rezonujúce ešte pred niekoľkými rokmi v tomto kraji nahradili nové mestské mená chalupárov, ktorí sa do svojej chalúpky štverajú hore nekonečnými kopcami, v lete na autách, v zime pešo. A aj tí poslední mohykáni, ktorí celý život odolávali odísť z rodného hniezda, pomaly odchádzajú. Tak ako sa mení svet, menia svoju tvár aj štiavnické samoty. Niektoré zub času tak nahlodal, že zostalo po nich len zopár kameňov, signalizujúcich, že kedysi tu stál dom, iné nahrádzajú  moderné novostavby.

pohľad na osadu Banky z Cukmantla

Samota Bartkovci zo Zlatého vrchu

samota Hojan fotená z Cukmantla

Fotené zo samoty  pod Zlatým vrchom

Rozgrund a Studený vrch z Cukmantla

Novostavba na mieste bývalej osady  Šobov

Bývalá osada Šobov

Novostavba

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Trump ide lákať späť americké firmy. Ako to ovplyvní Slovensko?

V USA by mohli klesnúť korporátne dane. Americká administratíva zvažuje pokles daní z príjmov právnických osôb z 35 na 15 či 20 percent.


Už ste čítali?